Czy medyczna marihuana jest bezpieczna dla osób ze stentami serca?
16

kwietnia

Czy medyczna marihuana jest bezpieczna dla osób ze stentami serca?

Czy medyczna marihuana jest bezpieczna dla osób ze stentami serca?

Posted by Marihuana Doctors on 10/13/2017 in Medyczna marihuana

Aktualizacja 31 stycznia 2019 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Według CDC, choroby serca są przyczyną co czwartego zgonu w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Choroba serca, zwana także chorobą układu krążenia, jest potencjalnie śmiertelnym schorzeniem, którym pacjent powinien się jak najszybciej zająć.

Głównym sposobem zapobiegania chorobom serca jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe coraz częściej korzystają z medycznej marihuany, aby poprawić swoje zdrowie i jakość życia. Chociaż stany, w których stosuje się marihuanę, nie uznają chorób serca za schorzenie kwalifikujące się do leczenia marihuaną, to jednak często współwystępują one ze schorzeniami i objawami, które się do tego kwalifikują.

Niektórzy pacjenci z chorobami serca są poddawani operacji wszczepienia stentów, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Jeśli Twoje tętnice są zbyt wąskie, aby prawidłowo transportować krew, lekarz może zalecić operację wszczepienia stentu. Zastosowanie stentu w celu ponownego otwarcia tętnicy pozwala na dostarczenie sercu potrzebnego tlenu.

Pacjenci ze stentami mogą się jednak zastanawiać, czy mogą stosować medyczną marihuanę w celu łagodzenia objawów. Jak w przypadku każdej innej kwestii związanej z medyczną marihuaną, nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inne uwarunkowania i reakcje na marihuanę. Możemy jednak dostarczyć informacji, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję.

Co to jest stent sercowy?

Stent serca to rurka wykonana z siatki drucianej, wprowadzana do tętnicy. Stenty otwierają tętnicę w celu ułatwienia przepływu krwi i usunięcia blaszki miażdżycowej. Po umieszczeniu stentu w tętnicy pozostaje on na całe życie.

Chirurg używa cewnika balonowego do wprowadzenia stentu do tętnicy pacjenta. Cewnik balonowy to rurka z przymocowanym balonem, który chirurg nadmuchuje, aby umieścić w nim stent. Gdy balonik rozpręży się i umieści stent na swoim miejscu, chirurg opróżnia balonik i usuwa cewnik.

Po operacji wszczepienia stentu konieczne będzie regularne przyjmowanie leku przeciwpłytkowego, który zapobiega krzepnięciu krwi w pobliżu stentu. Najbardziej znanym lekiem przeciwpłytkowym jest aspiryna, ale lekarz może zalecić stosowanie inhibitora P2Y12. Czasami przepisuje oba leki, co nazywane jest podwójną terapią przeciwpłytkową.

Pacjent musi kontynuować przyjmowanie leku przeciwpłytkowego do czasu, aż lekarz zaleci jego odstawienie - pacjenci stosujący aspirynę będą ją przyjmować bezterminowo. Inhibitory P2Y12 stosuje się od jednego do 12 miesięcy, w zależności od choroby serca i ryzyka krwawienia.

U kogo stosuje się stenty serca?

Pacjenci poddawani angioplastyce zazwyczaj otrzymują stent do zamkniętej tętnicy jako część zabiegu. Angioplastyka to zabieg, podczas którego chirurg ponownie otwiera zablokowaną tętnicę. Chirurg zwykle dostaje się do tętnic za pomocą małego nakłucia w tętnicy nogi lub ręki, co sprawia, że angioplastyka jest zabiegiem mało inwazyjnym.

Zabiegowi angioplastyki poddawani są wyłącznie pacjenci z zatorami, które powodują poważne zagrożenie lub dyskomfort. W przypadku zmniejszonego dopływu krwi do serca pacjent może odczuwać ból w klatce piersiowej. W innych przypadkach zator może zagrażać zawałem serca lub śmiercią.

Osoby cierpiące na miażdżycę, czyli zwężenie tętnic, często poddawane są zabiegowi angioplastyki w celu złagodzenia objawów. Do miażdżycy dochodzi, gdy zły cholesterol i białe krwinki tworzą płytkę miażdżycową. Płytka może pozostać w ścianie tętnicy, blokować przepływ krwi, a nawet pęknąć.

Miażdżyca może powodować wiele różnych powikłań, a niektóre z nich są śmiertelne. Gdy odkładająca się blaszka miażdżycowa ogranicza przepływ krwi, powoduje to ból w dotkniętym obszarze. Pęknięcia blaszki miażdżycowej powodują zawały serca i udary mózgu, które mogą prowadzić do inwalidztwa i śmierci.

Czy marihuana jest szkodliwa dla serca?

Częstą obawą pacjentów chorych na serce, którzy chcą używać marihuany, jest to, czy nie pogorszy ona ich choroby serca. Z badań nad chorobami serca i marihuaną wynika, że marihuana nie jest szkodliwa dla zdrowia serca, o ile zachowa się pewne środki ostrożności.

Przede wszystkim nie należy palić marihuany, gdy ma się problemy z sercem. Palenie prowadzi do wdychania toksyn niebezpiecznych dla serca i płuc. Nawet jeśli marihuana ma korzyści zdrowotne, których nie ma tytoń, nie oznacza to, że palenie jej jest zdrowsze od palenia tytoniu. Na szczęście istnieje wiele innych metod jej przyjmowania.

Niektóre badania wskazują, że marihuana może zwiększać ryzyko chorób serca, ale nie mamy zbyt wielu danych potwierdzających to stwierdzenie. Badania, w których stwierdzono, że marihuana może uszkadzać serce, miały małą liczebność próby i nie uwzględniały stosowania metod niepalących.

Z badań, którymi dysponujemy, wynika jednak, że THC, jeden z głównych kannabinoidów, może zwiększać częstość akcji serca. Nie oznacza to, że cała marihuana naraża Cię na ryzyko chorób serca, ale że powinieneś unikać odmian o wysokiej zawartości THC.

W rzeczywistości inny główny kannabinoid, CBD, wykazał potencjał poprawy zdrowia serca. Może on regulować bicie serca, zwiększać przepływ krwi, redukować tkankę bliznowatą i zmniejszać uszkodzenia serca. W przeciwieństwie do THC, które powoduje, że użytkownik czuje się "na haju", CBD powoduje jedynie zawroty głowy jako częsty efekt uboczny.

W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania marihuany przez osoby chore na serce.

Samodzielne stosowanie marihuany przez pacjentów ze stentami serca

Pacjenci, którym wszczepiono stent w tętnicę serca, powinni podjąć środki ostrożności, aby utrzymać serce w zdrowiu. Zachowanie zdrowia serca zapobiega dalszym komplikacjom związanym z chorobami serca i pomaga utrzymać drożność stentowanej tętnicy. Możesz używać marihuany, aby skorzystać z następujących korzyści dla zdrowia serca:

    Zmniejszenie stresu: Odmiany Indica mogą uspokoić użytkownika, zmniejszając poziom stresu. Stres może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Mniejsza depresja: Niektóre rodzaje leków na bazie konopi mogą służyć jako środki antydepresyjne. Nieleczona depresja może zwiększać ryzyko chorób serca. Więcej energii: Zastrzyk energii, jaki dają odmiany sativa, można wykorzystać jako motywację do regularnych ćwiczeń.

Jakie objawy chorób serca można leczyć konopiami indyjskimi?

Objawy chorób serca różnią się w zależności od rodzaju choroby serca, na którą cierpi pacjent. Jednak wiele z nich ma wspólne objawy, które można złagodzić za pomocą marihuany, są to m.in:

    Ból w klatce piersiowej lub kończynach Zmęczenie Opuchlizna i stan zapalny Nieregularne bicie serca

Gdzie można dowiedzieć się więcej o lekach na bazie konopi indyjskich

Lekarze uprawnieni do zalecania marihuany oraz pracownicy przychodni będą wiedzieli, gdzie szukać informacji na temat chorób serca i marihuany. Nasze zasoby pomogą Ci znaleźć odpowiednich dla Ciebie ekspertów.